شارژکنترلر MPPT

شارژکنترلر (MPPT(Maximum Power Point Tracking :

 اساس کار این شارژکنترلر MPPT به صورتی است که خروجی DC پنل خورشیدی را به سیگنال AC با فرکانس بالا تبدیل می کنند. با تغییر ولتاژ و جریان به نقطه حداکثر توان می رسانند و سپس این سیگنال AC را به ترانسفورماتور می دهند.

تا به ولتاژ و جریان دلخواه تبدیل کند سپس سیگنال AC را به DC مورد نیاز برای شارژ باتری تبدیل می کند. تا بیشترین توان را استفاده کرده باشد.

Maximize Solar Power: Unveiling the Secret of MPPT

شارژکنترلر MPPT در فرکانس بالای رادیویی کار می کنند ( معمولاً بین ۲۰ تا ۸۰ هرتز). مزایای کار در فرکانس بالا زیاد شدن راندمان ترانسفورماتور و کوچک شدن تجهیزات است. اما این مزیت ها یک مشکل هم ایجاد می کند. بدلیل تولید این فرکانس باعث ایجاد نویز در فضا می شود پس یک نویز گیر نیز باید طراحی کرد .

تقریباً همه ی شارژ کنترلرهای MPPT دیجیتالی هستند ولی نمونه های غیر دیجیتالی هم موجود است که بازده آنها بالاتر از نمونه دیجیتالی است.

ولی آنها یک عیب بزرگ دارند. اگر مثلاً یک تکه ابر بر روی پنل می افتاد و دوباره سریع کنار می رفت آنها قابلیت پیدا کردن نقطه ماکزیمم را از دست می دادند .

مراحل شارژ شارژکنترلر های MPPT :

بیشتر شارژکنترلرهای PWM سه مرحله برای شارژ باتری ها انجام می دهند :

  1. مرحله BULK ( شارژ حداکثری)
  2. ABSORPTION  (شارژ کامل) 
  3. FLOAT ( شناوری)

مرحله BULK ( شارژ حداکثری):

شارژکنترلر ولتاژ را تا ولتاژ BULK (معمولاً بین ۱۴٫۲ تا ۱۴٫۶ ولت ) زیاد می شود. و بیشترین جریان برای شارژ باتری ها کشیده می شود. اما جریان در این مرحله ثابت است و تا ولتاژ باطری ها به ۸۰ الی ۹۰ درصد ولتاژ شارژ کامل برسد ادامه دارد. زمان این مرحله تقریبا نیمی از زمان شارژ باتری می باشد. و بیشترین شارژ باتری در این مرحله اتفاق می افتد (ولتاژ متغییر و جریان ثابت است).

ABSORPTION  (شارژ کامل):

در این مرحله ولتاژ شارژکنترلر MPPT در حد همان ولتاژ BULK باقی می ماند. برای یک زمان معین (یک یا دو ساعت) تا هنگامی که جریان به کمترین حد خود برسد یعنی باتری به اشباع برسد. انتقال از مرحله BULK به مرحله ABSORPTION  به آرامی صورت می گیرد. بدلیل اینکه ولتاژ دو مرحله تقریباً با یکدیگر برابر است (در این مرحله جریان متغییر و ولتاژ ثابت است).

FLOAT ( شناوری):

زمانی که مرحله ABSORPTION تمام شد. ( جریان شارژ ۳ درصد جریان نامی) ولتاژ شارژکنترلر MPPT تا حد ولتاژ مرحله FLOAT (معمولاً ۱۳٫۲ تا ۱۳٫۶ ولت) کاهش پیدا می کند. و باتری ها یک جریان خود نگه دار یا جریانی که از تخلیه باتری جلوگیری می کند از سیستم دریافت می کنند.

https://www.victronenergy.com/solar-charge-controllers

رسانه های همکار
استفاده از مطالب نیوکالا مگ برای مقاصد غیرتجاری با ذکر نام دیجی‌کالا مگ و لینک به منبع بلامانع است. حقوق این سایت به شرکت نوآوران فن‌آوازه (فروشگاه آنلاین دیجی‌کالا) تعلق دارد.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.