شارژکنترلر PWM

شارژکنترلر PWM با استفاده از الگوریتم مدولاسیون پهنای باند مانند یک کلید هوشمند عمل می کنند. در واقع ولتاژ ورودی را روی ولتاژ شارژ باتری نگه می دارد و با تغییر پهنای باند میزان جریان شارژ را کنترل می کند.

شارژکنترلر (PWM (Pulse Width Modulation :

شارژکنترلر یک مدار الکترونیکی مبدل جریان مستقیم به جریان مستقیم یا همان (DC to DC)  می باشد.

شارژکنترلر PWM با استفاده از الگوریتم مدولاسیون پهنای باند مانند یک کلید هوشمند عمل می کنند. در واقع ولتاژ ورودی را روی ولتاژ شارژ باتری نگه می دارد و با تغییر پهنای باند میزان جریان شارژ را کنترل می کند.

پس تفاوت این شارژکنترلر با انواع قدیمی در هوشمند بودن آن است .

شارژکنترلر های قدیمی مانند یک کلید عمل می کردند. و فقط عمل قطع و وصل را انجام می دادند اما الگوریتم PWM مانند یک کلید هوشمند عمل می کند.

یعنی با نمونه برداری از میزان شارژ باتری علاوه بر اینکه میزان عرض پالس را معلوم می کنند. میزان سرعت قطع و وصل شدن پالس را هم مشخص می کنند.

مراحل شارژ شارژکنترلرهای PWM :

بیشتر شارژکنترلرهای PWM سه مرحله برای شارژ باتری ها انجام می دهند :

  1. مرحله BULK ( شارژ حداکثری)
  2. ABSORPTION  (شارژ کامل) 
  3. FLOAT ( شناوری)

BULK ( شارژ حداکثری) :

شارژکنترلر ولتاژ را تا ولتاژ BULK (معمولاً بین ۱۴٫۲ تا ۱۴٫۶ ولت ) زیاد می شود. و بیشترین جریان برای شارژ باتری ها کشیده می شود. اما جریان در این مرحله ثابت است و تا ولتاژ باطری ها به ۸۰ الی ۹۰ درصد ولتاژ شارژ کامل برسد ادامه دارد .

زمان این مرحله تقریبا نیمی از زمان شارژ باتری می باشد. و بیشترین شارژ باتری در این مرحله اتفاق می افتد (ولتاژ متغییر و جریان ثابت است).

ABSORPTION  (شارژ کامل):

 در این مرحله ولتاژ شارژکنترلر PWM در حد همان ولتاژ BULK باقی می ماند. برای یک زمان معین (یک یا دو ساعت) تا هنگامی که جریان به کمترین حد خود برسد یعنی باتری به اشباع برسد . انتقال از مرحله BULK به مرحله ABSORPTION  به آرامی صورت می گیرد. بدلیل اینکه ولتاژ دو مرحله تقریباً با یکدیگر برابر است (در این مرحله جریان متغییر و ولتاژ ثابت است).

FLOAT ( شناوری):

زمانی که مرحله ABSORPTION تمام شد. (معمولاً جریان شارژ به ۳ درصد جریان نامی برسد) ولتاژ شارژکنترلر PWM تا حد ولتاژ مرحله FLOAT (معمولاً ۱۳٫۲ تا ۱۳٫۶ ولت) کاهش پیدا می کند. و باتری ها یک جریان خود نگه دار یا جریانی که از تخلیه باتری جلوگیری می کند. از سیستم دریافت می کنند (در این مرحله هم ولتاژ ثابت است و هم جریان).

https://energytheory.com/what-is-pwm-charge-controller/

رسانه های همکار
استفاده از مطالب نیوکالا مگ برای مقاصد غیرتجاری با ذکر نام دیجی‌کالا مگ و لینک به منبع بلامانع است. حقوق این سایت به شرکت نوآوران فن‌آوازه (فروشگاه آنلاین دیجی‌کالا) تعلق دارد.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.